Stredomorská diéta, inšpirovaná stravovacími návykmi stredomorských krajín, ako sú Taliansko, Grécko a Španielsko, sa stala veľmi populárnou nielen pre svoje chuťové bohatstvo, ale aj pre množstvo zdravotných výhod. Kladie dôraz na čerstvé a kvalitné suroviny, ktoré prispievajú k telesnému zdraviu i duševnej pohode. Čo si predstaviť pod pojmom stredomorská diéta a aké má účinky na naše zdravie?
Základné prvky stredomorskej diéty
Stredomorská diéta je skôr životný štýl než len stravovací plán. Základom stravy sú sezónne a čerstvé plodiny, ktoré sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Súčasťou diéty sú rôzne druhy celozrnných obilnín, ako sú hnedá ryža, quinoa, celozrnný chlieb a cestoviny. Stredomorská diéta sa zameriava na zdravé tuky, najmä olivový olej, ktorý je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami. Orechy a semienka sú tiež dôležité zdroje zdravých tukov.
V jedálničku stredomorskej diéty nesmú chýbať ryby ako losos, sardinky a makrely, odporúča sa ich konzumovať aspoň dvakrát týždenne. Kto sa aspoň trochu zaujíma o zdravé stravovanie, vie, že konzumácia rýb dvakrát do týždňa sa odporúča aj bez ohľadu na druh diéty, akú držíme.
Odporúčame: Tipy na vegánske raňajky – rýchle a chutné raňajky pre dokonalý začiatok dňa
Obmedzenia stredomorskej diéty
Mäsové výrobky, ako sú kuracie a králičie, sa konzumujú len príležitostne a aj mliečne výrobky, ako sú jogurt a syr, sa konzumujú v primeranom množstve. Pri dochucovaní jedál sa uprednostňujú bylinky a korenie pred soľou. Jedlá sú chuťovo bohatšie a neobsahujú zbytočne veľké množstvo sodíka. V strave sa tiež obmedzuje konzumácia spracovaných potravín, sladkostí a nápojov s vysokým obsahom cukru.
Odporúčame: Jesenné recepty s tekvicou, jablkami a hruškami: Tipy na varenie zo sezónnych surovín
DepositphotosZdravotné výhody stredomorskej diéty
Stredomorská diéta vám zabezpečí množstvo zdravotných výhod.
- Rôzne štúdie preukázali, že tento spôsob stravovania môže znížiť riziko vzniku srdcových chorôb, a to vďaka vysokému obsahu zdravých tukov, antioxidantov a vlákniny v pokrmoch.
- Okrem toho zloženie potravín v stredomorskej diéte prispieva k podpore zdravia mozgu; omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v rybách hrajú dôležitú úlohu pri prevencii neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba, a zlepšujú kognitívne funkcie.
- Pravidelná konzumácia celozrnných produktov, ovocia a zeleniny, typická pre stredomorskú diétu, tiež pomáha zlepšovať metabolizmus a regulovať hmotnosť, pretože podporuje pocit sýtosti.
- Zloženie potravín v tejto diéte má protizápalové účinky, a tak môžete len vďaka zdravej strave predchádzať mnohým chronickým ochoreniam.
- Stredomorská diéta prispieva k lepšiemu riadeniu hladiny cukru v krvi a znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Môžu za to potraviny bohaté na vlákninu a zdravé tuky.
- Vysoký obsah vlákniny z ovocia, zeleniny a celozrnných produktov zabezpečuje aj zdravú činnosť tráviaceho systému.
No nielen naše črevá, ale aj náš mozog ocení zdravý spôsob stravovania. Kvalitná strava a správne zloženie potravín majú totiž pozitívny vplyv na psychické zdravie, preto je tento spôsob stravovania veľmi atraktívny a prospešný pre každého.
Odporúčame: Lahodné cviklové rizoto 5-krát inak – to musíš ochutnať!
Inšpirujte sa niektorými zásadami aj vy
Stredomorská diéta predstavuje zdravý a chutný spôsob stravovania, ktorý je navyše udržateľný. Jej dodržiavanie vám pomôže zachovať si fyzické zdravie, ale aj zlepšiť svoju psychickú pohodu. Ak hľadáte spôsob, ako si obohatiť stravu a zlepšiť svoj životný štýl, vyskúšajte stredomorskú diétu. Nielen telo nadopujete veľkou dávkou živín, ale takisto budete plní energie a ľahšie sa dopracujete k ideálnej postave.
Ako pri každom stravovacom pláne, i túto diétu je dôležité prispôsobiť individuálnym potrebám, zdravotnému stavu a životnému štýlu. Pred začatím akýchkoľvek diét alebo pred zásadou zmenou stravy je vždy dobré poradiť sa s odborníkom na výživu alebo lekárom.