Jaternice sú obľúbenou delikatesou, ktorá sa tradične pripravuje najmä počas zabíjačiek. Sú vyrobené z mletého mäsa, pečene, ryže a korenín. Ak si chcete upiecť lahodné jaternice doma, postupujte podľa týchto jednoduchých krokov. Už nikdy sa vám nevysušia ani neprasknú.
Príprava jaterníc
Dostanete z času na čas chuť na „hurku"? Nie každá však chutí rovnako. Dajte si záležať na kvalite mäsových produktov. Môžete si ich zakúpiť od lokálnych výrobcov, na zabíjačkách alebo v overených predajniach mäsa. Jaternice by mali byť čerstvé a dobre vyvážené, pokiaľ ide o chuť a konzistenciu.
Niekomu vyhovujú jaternice, v ktorých je viac mäsa, iní si potrpia, aby boli dobre ochutené bylinkami a korením. Občas nás stojí veľa úsilia nájsť výrobky, ktoré uspokoja naše náročné chuťové poháriky, výsledok na tanieri však stojí za to.
Odporúčame: Pesticídy na jablkách: Jednoduchý trik, ako odhaliť zvyšky chemikálií!
Pečenie jaterníc
Pred začiatkom pečenia predhrejte rúru na 180 °C. Môžete tiež použiť gril alebo jaternice piecť na panvici, ale pečenie v rúre je najjednoduchšie a najúčinnejšie.
Jaternice umiestnite na plech alebo do pekáča. Ak máte chuť, môžete ich pred pečením pokvapkať olivovým olejom a posypať koreninami, ako je soľ, čierne korenie alebo bylinky, aby ste zvýraznili ich chuť. Potom ich pečte v predhriatej rúre približne 30-40 minút. V polovici pečenia ich otočte, aby sa prepiekli zo všetkých strán. Máte radi chrumkavé jaternice? Posledných 5-10 minút pečenia môžete na rúre zapnúť gril. Vytvorí sa na nich zlatistá kôrka.
Ak sa rozhodnete piecť jaternice na panvici, rozohrejte na nej trocha oleja na strednej teplote. Jaternice pečte z každej strany približne 8-10 minút, až kým nie sú pekne zlatisté a prepečené.
Po upečení nechajte jaternice niekoľko minút odpočívať, aby sa šťavy rovnomerne rozložili. Potom ich nakrájajte a podávajte teplé. Jaternice sa skvele hodia ku kyslej kapuste, kyslým uhorkám alebo kapustovému šalátu. K jaterniciam môžete podávať pečivo, rôzne omáčky, horčicu alebo chren, ktoré skvele doplnia ich chuť.
Odporúčame: Recepty z pečeného cesnaku: Od krému po polievku
DepositphotosPrepichovať jaternice alebo nie?
Niektoré gazdiné vám možno už prezradili svoj trik, že jaternice pred pečením prepichujú, aby sa nepopraskali. Prepichovanie jaterníc pred pečením naozaj môže pomôcť zabrániť ich praskaniu počas pečenia. Keď sa jaternice ohrievajú, tuk vo vnútri sa roztápa a vytvára tlak na črevo. Prepichnutím sa tento tlak uvoľní, čím sa zníži riziko, že sa jaternice roztrhnú. Prepichnuté jaternice môžu lepšie absorbovať teplo, čo vedie k rovnomernému a rýchlejšiemu pečeniu. Okrem toho z nich unikne všetka prebytočná šťava, a tak nebudú príliš vodnaté.
Dávajte si pozor, aby ste jaternice prepichovali jemne a nie príliš hlboko. Na uvoľnenie tlaku stačia aj malé otvory, aspoň z jaterníc nevytečie veľa šťavy. Jaternice je dobré prepichovať najmä v prípade, ak sa obávate, že sú črevá príliš naplnené. Inak to nutné nie je. Ak sa jaternice prepichnú príliš, môžu stratiť cenné tuky a šťavy, ktoré pokrmu pridávajú chuť. Mnoho ľudí preferuje jaternice s neporušeným povrchom, ktoré vyzerajú na tanieri atraktívnejšie.
Odporúčame: Máte radi osviežujúce chute? Pripravte si citrónové palacinky!
Naše tipy pre prípravu jaterníc
- Pred samotným pečením je dobré nechať jaternice niekoľko hodín (ideálne cez noc) v chladničke. Chute sa lepšie prepoja a jaternice sa budú piecť rovnomernejšie.
- Na začiatku pečenia môžete jaternice prikryť alobalom, aby si udržali vlhkosť, no na konci pečenia ich odokryte, aby sa na nich vytvorila chrumkavá kôrka.
- Jaternice sa vám nevysušia, ak ich podlejete trochou vody alebo vývaru.
Rýchlo na jaternice
Dostali ste enormnú chuť na jaternice? Navštívte svoje obľúbené mäsiarstvo a pustite sa do pečenia. Pečené jaternice sú vhodné na rodinné oslavy, ako rýchle občerstvenie na brigády okolo domu či letné grilovačky. Najviac nám chutia práve v jesennom a zimnom období, keď je sezóna zabíjačiek, tak si doprajte čerstvé aj vy! Dobrú chuť!