Hurmikaki, známe tiež ako tomel alebo kaki, je exotický ovocný plod, ktorý v posledných rokoch badať už aj v našich záhradách a na stoloch. Tento sladký oranžový plod pochádza z Ázie, ale vďaka svojej odolnosti sa dá úspešne pestovať už aj v našich podmienkach. Či už ho konzumujete čerstvé, pridávate do dezertov, alebo spracovávate do rôznych pokrmov, hurmikaki vás očarí.
Čo je hurmikaki a ako ho pestovať?
Hurmikaki (lat. Diospyros kaki) je ovocný strom, ktorý plodí krásne hladké plody so sýtooranžovou šupkou. Existuje niekoľko druhov hurmikaki, niektoré sú jemne sladké už ako tvrdé, iné najlepšie chutia, až keď úplne zmäknú. Stromy sú pomerne odolné a v našich klimatických podmienkach ich možno pestovať v teplejších oblastiach, kde zvládajú mrazy do približne -15 °C. Sadia sa na slnečné miesto chránené pred silným vetrom. Ak máte záujem pestovať hurmikaki v záhrade, môžete si ho jednoducho zakúpiť v záhradníctve.
Zdravotné benefity hurmikaki
Hurmikaki je nielen chutné, ale aj veľmi výživné. Obsahuje vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém a chráni telo pred voľnými radikálmi. Zdravie pokožky, očí a slizníc si vezme vo vašom tele na starosť vitamín A. Ak budete konzumovať hurmikaki, podporíte činnosť čriev, pretože obsahuje vlákninu. Draslík prítomný v hurmikaki zasa bojuje za zdravie srdca a reguluje krvný tlak.
A čo sa ešte ukrýva v sladkých oranžových plodoch? Naše milé antioxidanty, ktoré majú protizápalové účinky a znižujú riziko chronických ochorení.
Ako skladovať a spracovať hurmikaki
Zrelé hurmikaki môžete skladovať v chladničke, kde vydržia niekoľko dní až týždňov, v závislosti od stupňa zrelosti. Ak máte veľkú úrodu, plody môžete spracovať rôznymi spôsobmi:
- Sušenie: Hurmikaki je výborné aj sušené, podobne ako hrozienka. Sušené plody si zachovávajú svoju sladkú chuť a sú ideálne na rýchle občerstvenie alebo ako prísada do koláčov a müsli.
- Mrazenie: Mrazením si hurmikaki uchováte na dlhšiu dobu a po rozmrazení si ho môžete vychutnať v smoothie, dezertoch alebo ako doplnok k raňajkám.
- Džem a kompót: Hurmikaki sa výborne hodí na prípravu džemov a kompótov, ktoré môžete použiť na pečivo, koláče alebo ako prílohu k rôznym jedlám.
Odporúčame: Ako upiecť kačku s chrumkavou kôrkou? Dokonalý recept krok za krokom
DepositphotosRecepty z hurmikaki
Hurmikaki je všestranné ovocie, ktoré môžete využiť v sladkých aj slaných pokrmoch. Tu je pár tipov na recepty z hurmikaki, vďaka ktorým môžete vyskúšať túto lahodnú pochúťku v rôznych podobách.
1. Hurmikaki smoothie
Smoothie je jednoduchý a rýchly spôsob, ako si vychutnať hurmikaki v kombinácii s iným ovocím. Tento nápoj je plný vitamínov a osvieži vás počas dňa.
Ingrediencie:
- 1 zrelé hurmikaki
- 1 banán
- 200 ml mandľového alebo kravského mlieka
- 1 lyžica medu (voliteľné)
- Kocky ľadu
Postup: Všetky ingrediencie rozmixujte v mixéri dohladka. Smoothie podávajte okamžite s kockami ľadu.
2. Hurmikaki kompót
Kompót z hurmikaki je sladkou pochúťkou, ktorú si môžete vychutnať samostatne alebo ako doplnok k palacinkám, koláčom či jogurtu.
Ingrediencie:
- 4 zrelé hurmikaki
- 100 g cukru
- 1 škoricová tyčinka
- 2 klinčeky
- 200 ml vody
Postup: Hurmikaki ošúpte a nakrájajte na menšie kúsky. V hrnci zmiešajte vodu, cukor, škoricu a klinčeky. Zmes priveďte k varu a pridajte hurmikaki. Varte asi 10 minút, kým ovocie nezmäkne. Kompót môžete sterilizovať v zaváracích pohároch alebo podávať čerstvý.
3. Koláč s hurmikaki a mandľami
Tento jednoduchý koláč je ideálny na víkendové pečenie a vďaka hurmikaki získava jemnú a sladkú chuť.
Ingrediencie:
- 2 zrelé hurmikaki
- 150 g hladkej múky
- 100 g mletých mandlí
- 150 g cukru
- 100 g masla
- 3 vajcia
- 1 prášok do pečiva
- 1 lyžička vanilkového extraktu
Postup: Predhrejte rúru na 180 °C. V miske vyšľahajte cukor s maslom do peny, potom pridajte vajcia a vanilkový extrakt. Postupne primiešajte múku, prášok do pečiva a mleté mandle. Hurmikaki ošúpte, nakrájajte a pridajte do cesta. Zmes vylejte do formy a pečte asi 35–40 minút, kým nie je koláč zlatohnedý.
4. Hurmikaki džem
Džem z hurmikaki je sladkou a aromatickou pochúťkou, ktorá sa hodí k raňajkám, ako prísada do jogurtov či koláčov.
Ingrediencie:
- 1 kg zrelého hurmikaki
- 500 g cukru
- šťava z jedného citróna
- 1 balíček želírovacieho cukru
Postup: Hurmikaki ošúpte a nakrájajte na malé kúsky. Potom postupujte podľa pokynov na obale želírovacieho prípravku a džem varte, kým nezhustne. Horúci džem prelejte do sterilizovaných pohárov a uzatvorte.
5. Hurmikaki šalát so syrom feta
Ak preferujete slanšie jedlá, hurmikaki je výbornou prísadou aj do šalátov. Jeho sladká chuť vytvorí kontrast so slaným syrom feta a čerstvou zeleninou.
Ingrediencie:
- 2 zrelé hurmikaki
- 100 g syra feta
- 1 hlávka šalátu (napr. rukola alebo ľadový šalát)
- 1 lyžica olivového oleja
- 1 lyžica balzamikového octu
- Soľ a korenie podľa chuti
Postup: Šalát umyte a natrhajte na kúsky. Hurmikaki ošúpte a nakrájajte na tenké plátky. Syr feta rozmrvte. Všetky ingrediencie zmiešajte a dochuťte olivovým olejom, balzamikom, soľou a korením. Šalát podávajte ako ľahký obed alebo prílohu.
Exotika u vás doma
Hurmikaki je všestranné ovocie, ktoré môžete ľahko pestovať aj v našich podmienkach. Okrem výbornej chuti ponúka množstvo zdravotných výhod a v kuchyni ho môžete využiť na prípravu sladkých aj slaných jedál, kompótov, džemov či dezertov. Skúste niektorý z našich receptov a vychutnajte si tento exotický plod z vašej záhrady aj na tanieri.