Sušené huby sú neoddeliteľnou súčasťou našej kuchyne – či už ide o voňavú hubovú polievku, chutné rizoto, alebo tradičné vianočné recepty. Napriek tomu mnohí robia pri príprave sušených húb zásadnú chybu, ktorá môže pokaziť celé jedlo. Ak ste ich doteraz zalievali horúcou vodou, je čas prehodnotiť tento zvyk. Prečo sú potom huby tvrdé a horké? A ako ich pripraviť správne? Tu sú užitočné tipy, ktoré zaručia, že vaše jedlá s hubami budú vždy dokonalé.
Odporúčame: Znamenia zverokruhu vs. konzumácia alkoholu: Ktoré znamenia by piť vôbec nemali?
Dve hlavné chyby pri namáčaní húb:
1. Horúca voda na rýchle namáčanie húb
Mnohí z nás chcú proces namáčania húb urýchliť. Horúca voda sa javí ako ideálny spôsob, ako tento proces zvládnuť rýchlejšie, však? Bohužiaľ, opak je pravdou. Keď zalejete sušené huby horúcou alebo vriacou vodou, ich štruktúra sa naruší. Vonkajšia časť húb nasaje vodu príliš rýchlo, ale vnútro ostáva suché. Výsledkom sú gumovité a tvrdé kúsky, ktoré sú v jedle nepríjemné na žuvanie.
2. Krátke namáčanie húb
Ďalšou častou chybou je nedostatok času na správne namáčanie. Sušené huby potrebujú dostatok času, aby si znovu osvojili svoju pôvodnú textúru. Ak im tento čas nedoprajete, môžete očakávať, že budú tvrdé a ich chuť sa úplne nerozvinie. Navyše sa tak do vody nevylúči horkosť, ktorú niektoré druhy húb prirodzene obsahujú.
Odporúčame: Prestaňte namáčať huby vo vode, máme lepší spôsob!
Freepik.comAko namáčať huby správne?
Použite studenú vodu na namáčanie húb
Studená alebo vlažná voda je k sušeným hubám šetrná. Proces síce trvá dlhšie, ale výsledkom sú jemné, vláčne huby s plnou chuťou. Studená voda navyše neaktivuje horké látky, ktoré by sa mohli uvoľniť pri použití horúcej vody.
Namáčajte huby dostatočne dlho
Ideálny čas na namáčanie húb je 6 až 8 hodín, napríklad cez noc. Ak plánujete pripraviť jedlo, začnite huby namáčať večer pred varením. Takto si môžete byť istí, že budú pripravené na použitie a dokonale jemné.
Použite kvalitnú vodu na namáčanie húb
Na namáčanie vždy použite čistú vodu, ideálne filtrovanú. Voda s nepríjemnou chuťou alebo zápachom sa môže preniesť do húb a ovplyvniť výslednú chuť jedla.
Vodu z húb nevylievajte
Po namočení nevyhadzujte vodu, v ktorej sa huby máčali. Táto tekutina obsahuje koncentrovanú chuť húb a je skvelým základom na polievky, omáčky alebo rizotá. Pred použitím ju však preceďte cez jemné sitko alebo gázu, aby ste odstránili nečistoty.
Krátka úprava húb pre intenzívnejšiu chuť
Ak chcete získať ešte viac chuti zo sušených húb, môžete ich pred namáčaním rýchlo orestovať na suchej panvici. Tento krok pomôže zvýrazniť ich arómu. Po restovaní ich nechajte úplne vychladnúť a až potom ich namočte do vody.
Ako sa vyhnúť gumovitosti húb?
Gumovité, tvrdé a nepríjemné na žuvanie – ak sa vám sušené huby niekedy podarili v jedle takéto, určite viete, aké je to sklamanie. Hoci majú byť sušené huby vo výsledku mäkké, jemné a plné chuti, nesprávny postup pri ich príprave môže spôsobiť, že namiesto gurmánskeho zážitku budete bojovať s ich konzistenciou. Gumovitosť húb však nie je nevyhnutná. Stačí sa vyhnúť niekoľkým častým chybám a dodržať jednoduché kroky, ktoré zaručia dokonalý výsledok.
Dôkladne huby opláchnite pred namáčaním
Ešte pred samotným namáčaním opláchnite huby pod tečúcou vodou. Toto odstráni prach, nečistoty a zvyšky, ktoré by mohli narušiť ich chuť aj textúru. Zanedbanie tohto kroku môže spôsobiť, že huby nebudú nasiaknuté rovnomerne a ich povrch zostane nepríjemne drsný.
Preceďte namáčaciu vodu, ale nevyhadzujte ju
Po namočení huby vyberte z vody a jemne ich vyžmýkajte. Vodu, v ktorej sa namáčali, nevyhadzujte – je plná chuti a arómy, ktorú môžete využiť v polievkach, omáčkach alebo ako základ do rizota. Pred použitím ju však preceďte cez jemné sitko alebo plátno, aby ste sa zbavili nečistôt a prípadných zvyškov.
Správna tepelná úprava
Aj keď huby správne namočíte, ich textúra sa môže pokaziť nesprávnym varením alebo smažením. Na čo si dať pozor?
- Nevarte huby príliš dlho. Nadmerné varenie môže spôsobiť, že sa huby opäť stiahnu a stanú sa gumovité. Zvyčajne stačí 15 až 20 minút varenia v jedle po namočení, aby si zachovali ideálnu štruktúru.
- Dostatočne ich povarte. Naopak, ak ich nevaríte dostatočne dlho (najmä ak ich pridávate do jedla neskôr), ich tvrdosť zostane. Nájdite rovnováhu a pridávajte huby včas, aby stihli zmäknúť, ale nerozpadli sa.
- Restovanie pred varením. Ak chcete zvýrazniť chuť húb, môžete ich pred varením rýchlo orestovať na miernom ohni. Tento krok ich zároveň zbaví prebytočnej vody a zlepší ich textúru.
Vyhnite sa príliš veľkému množstvu tuku
Pri smažení sušených húb sa vyhnite pridávaniu príliš veľkého množstva tuku. Sušené huby fungujú ako špongia a tuk nasávajú veľmi rýchlo. To môže spôsobiť, že sa ich povrch stane mastný, zatiaľ čo vnútro zostane suché. Používajte preto len toľko oleja alebo masla, aby sa huby rovnomerne orestovali, nie utopili.
Správny výber húb
Niektoré druhy húb sú prirodzene tuhšie a potrebujú viac času na prípravu. Dubáky sú napríklad mäkšie a rýchlejšie sa upravia, zatiaľ čo hríb smrekový môže byť tuhší. Vyberajte si druhy húb, ktoré sú vhodné pre váš konkrétny recept. Kombinácia rôznych druhov húb môže pridať jedlu na chuti, ale dávajte si pozor, aby ste ich pripravovali jednotne.
Použitie tlakového hrnca na tuhé huby
Ak sa obávate, že niektoré huby zostanú tvrdé aj po namáčaní a varení, môžete ich pripraviť v tlakovej nádobe. Tento spôsob zaručí, že huby budú mäkké a lahodné bez potreby dlhého varenia. V tlakovej nádobe postačí 10 – 15 minút.
Nepoužívajte staré alebo nesprávne skladované huby
Staré alebo zle uskladnené huby môžu stratiť svoju štruktúru a byť gumovité bez ohľadu na spôsob ich prípravy. Dbajte na to, aby ste používali čerstvo sušené huby, skladované v suchu a tmavej miestnosti. Ak huby skladujete dlhšie, overte si, či nie sú napadnuté škodcami alebo nemajú nepríjemný zápach.
Vyhnúť sa gumovitosti húb je jednoduché, ak im dáte dostatok času na namočenie, venujete im správnu tepelnú úpravu a použijete kvalitné suroviny. Takto pripravené huby budú nielen mäkké, ale aj plné chuti, čím sa stanú ozdobou každého jedla.
Odporúčame: Tradičný recept na medové rezy – lahodný dezert na rôzne príležitosti
Správne pripravené sušené huby dokážu jedlu pridať jedinečný charakter a bohatú chuť. Ak sa vyhnete bežným chybám a doprajete im dostatok času a pozornosti, výsledok vás milo prekvapí. Navyše sa zbavíte nepríjemnej horkosti a dosiahnete ideálnu textúru. V kuchyni ide často o detaily – a tento jednoduchý postup môže úplne zmeniť vaše skúsenosti s prípravou húb.
Takže nabudúce, keď budete pripravovať sušené huby, spomeňte si na tieto tipy. Vaša rodina aj hostia určite ocenia rozdiel!
Zdroj úvodnej fotky: Freepik.com