Prepeličie vajíčka sú čoraz obľúbenejšou súčasťou moderného jedálnička. Tieto drobné, no mimoriadne výživné vajíčka sa od slepačích líšia nielen svojím vzhľadom, ale aj chuťou, obsahom živín a možnosťami využitia v kuchyni. Prečo by ste ich mali zaradiť do svojho jedálnička a ako ich správne pripraviť?
Vajíčka bez cholesterolu?
Prepeličie vajíčka sú známe svojou vysokou výživovou hodnotou. Obsahujú množstvo vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu A, B1, B2, železa, zinku a selénu. Keďže sú úplne bez cholesterolu a ľahšie stráviteľné ako slepačie vajíčka, môžu ich bez výčitiek či akéhokoľvek strachu konzumovať aj ľudia s citlivejším trávením.
Ak si ich doprajete pravidelne, podporíte svoju imunitu, zlepší sa kvalita vašej pleti a vlasov a dokonca sa dopracujete aj k lepšej nálade. Aminokyseliny a antioxidanty vo vajíčkach majú veľkú moc.
Odporúčame: Papier na pečenie v hlavnej role – aké sú jeho hlavné výhody a možnosti využitia?
Ako správne pripravovať prepeličie vajíčka
Vďaka malým rozmerom a jemnej chuti sú prepeličie vajíčka ideálne na spestrenie jedálnička a experimentovanie v kuchyni. Môžete ich pridať do šalátov, nátierok, sendvičov alebo ich podávať ako dekoratívny prvok studených mís a chuťoviek. Hodia sa aj ako prísada do polievok, omeliet či cestovín.
Príprava prepeličích vajíčok je jednoduchá a rýchla. Varíte ich podobne ako slepačie vajíčka, no kvôli ich veľkosti ich stačí variť len 2 až 3 minúty (príprava vajíčok namäkko) alebo približne 5 minút (príprava natvrdo). Pri rozbíjaní vajíčka je dobré použiť nožík alebo špeciálne kliešte, pretože škrupina sa drobí.
Špecifiká a vlastnosti prepeličích vajíčok
Na rozdiel od slepačích vajíčok je menej pravdepodobné, že prepeličie vajíčka vyvolajú alergickú reakciu, preto predstavujú bezpečnú alternatívu pre alergikov. Ich škrupiny obsahujú množstvo vápnika a možno ich po dôkladnom umytí, vysušení a rozdrvení využiť ako prírodný doplnok výživy na posilnenie kostí.
Škrupina prepeličích vajíčok je tenšia, no zato pevná, čo zabezpečuje dlhšiu trvanlivosť v porovnaní so slepačími vajíčkami. Keď sú uskladnené v chladničke, vydržia čerstvé až niekoľko týždňov.
Odporúčame: Šťavnatejšie fašírky? Nahraďte strúhanku týmito surovinami!
freepik.comTipy na využitie prepeličích vajíčok
Prepeličie vajíčka môžete marinovať v sójovej omáčke a koreninách, čím získate netradičný a chuťovo výrazný predkrm. Môžete ich tiež využiť na výrobu plnených vajíčok – po uvarení ich rozrežte, vyberte žĺtok a zmiešajte ho s bylinkami a smotanou, potom zmesou bielok opäť naplňte. Inšpirovať sa môžete aj ďalšími receptami.
Šalát s prepeličími vajíčkami a avokádom
Čerstvé šalátové listy (rukola, špenát alebo rímsky šalát) skombinujte s plátkami zrelého avokáda, so cherry paradajkami a uvarenými prepeličími vajíčkami. Ochuťte olivovým olejom, citrónovou šťavou, soľou a čerstvo mletým korením. Tento šalát je ideálny ako ľahký obed alebo príloha k hlavnému jedlu.
Chuťovky s lososom a prepeličími vajíčkami
Na malé kúsky opečeného chleba položte plátok údeného lososa, polovicu uvareného prepeličieho vajíčka a ozdobte čerstvým kôprom alebo pažítkou. Podávajte ako štýlové predjedlo na oslavách alebo večierkoch.
Polievka s prepeličími vajíčkami
Pripravte si klasický kurací vývar alebo zeleninovú polievku. Na záver do polievky pridajte uvarené prepeličie vajíčka – celé alebo rozpolené. Polievka tak získa originálny vzhľad a nepochybne aj chuť.
Odporúčame: Prestaňte namáčať huby vo vode, máme lepší spôsob!
Plnené prepeličie vajíčka
Uvarte vajíčka natvrdo, rozrežte ich na polovicu a opatrne vyberte žĺtky. Zmiešajte žĺtky s majonézou, horčicou, nakrájanými kyslými uhorkami a dochuťte soľou a korením. Touto zmesou naplňte bielky a ozdobte čerstvou pažítkou.
Mini vajíčkové muffiny
Do muffinovej formy nalejte zmes vyšľahaných vajíčok (môžete použiť kombináciu prepeličích a slepačích), smotany, nakrájaných byliniek, syra a šunky. Pečte pri teplote 180 °C približne 15 minút. Tieto malé slané muffiny sú ideálne na raňajky alebo desiatu.
Hrianky s pestom a prepeličími vajíčkami
Na kúsky opečeného chleba alebo bagety natrite bazalkové pesto, pridajte koliesko mozzarelly a polovicu prepeličieho vajíčka. Ozdobte listami čerstvej bazalky a podávajte ako rýchle pohostenie pre hostí.
Marinované prepeličie vajíčka
Uvarené vajíčka ošúpte a naložte ich do zmesi sójovej omáčky, octu, cukru, cesnaku a zázvoru. Nechajte marinovať aspoň dve hodiny. Takto pripravené vajíčka sú skvelé ako príloha k ryži alebo ako súčasť studeného bufetu.
Malé, no hodnotné
Keďže sú prepeličie vajíčka oveľa menšie ako slepačie, dobre vyzerajú i samy osebe ako súčasť studených mís. Ich univerzálnosť vám umožní experimentovať a vytvárať nielen chutné, ale aj vizuálne atraktívne pokrmy. Pustite sa do toho!
Zdroj úvodnej fotky: freepik.com